Soudržnost, spravedlnost, pravda!
Prosím, abyste se milovali,
dobrých násilím tlačiti
nedali a pravdy
každému přáli.

Přišel jsem do Kostnice... Proste tedy Boha, aby mi dal stálost, protože mnoho protivníků a silných povstává proti mně... Ale ničeho z toho se nebofím, ani neobávám, doufaje, že po veliké bitvě bývá veliké vítězství a po vítězství větší odměna a větší zahanbení pronásledovatelů.
List M.].Husa z Kostnice

Podpis dohody
Podpis dohody
V chrámu sv. Mikuláše v Praze na Staroměstském náměstí a v kostele Martina ve zdi podepsal 3. prosince 2013 patriarcha Církve československé husitské ThDr. Tomáš Butta s místopředsedkyní ÚR RNDr. Ivanou Macháčkovou a synodní senior Českobratrské církve evangelické Mgr. Joel Ruml se synodní kurátorkou Liou Valkovou Dohodu mezi Církví československou husitskou a Českobratrskou církví evangelickou k 600. výročí M. J. Husa.

Po varhaním úvodu Prof. Rabase pozdravil shromáždění patriarcha CČSH ThDr. Tomáš Butta. Ve svém projevu poukázal na dramatičnost Husova života spočívající v jeho vzestupu a pádu. Byť byl Hus mužem středověku, „Je nám blízký tím, že nám klade otázky dotýkající se hodnoty pravdy, otázky lidského svědomí a otázky sociálního cítění a solidarity s druhými." Patriarcha Butta poté vysvětlil důvody, které vedly obě církve k uzavření dohody o spolupráci: časový – blížící se 600. výročí, ideový – spjatost s Husem a jeho duchovním odkazem, a organizační – v duchu spolupráce. „Ve zcela konkrétní praktické spolupráci si můžeme ověřovat, jak nás Hus sbližuje." Svůj projev uzavřel s vědomím, že „Přijímáme spoluodpovědnost za Husovu památku, která není ničím ustrnulým, statickým a minulým, ale je otevřená, oslovující a přesahující do naší současnosti."

Biskup František Radkovský, který byl pozván k slavnostnímu aktu podpisu jako předseda Ekumenické husovské komise znovu zřízené Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví v r. 2011, připomněl práci této komise za pontifikátu papeže Jana Pavla II., který se za upálení M. J. Husa omluvil a podnítil Římskokatolickou církev k novému studiu Husa. Proto chce i dnes, slovy biskupa Radkovského, Česká biskupská konference spolupracovat s ostatními církvemi připravujícími se na 600. výročí M. J. Husa.

Synodní senior Českobratrské církve evangelické Mgr. Joel Ruml vyvrátil hned v úvodu své řeči pochybnosti, které by mohly snad vzejít ze špatného pochopení důvodu uzavření Dohody co by snahy „získat Husa pro sebe". Naopak, dohoda je základem k otevřené ekumenické spolupráci se všemi církvemi a organizacemi k 600. výročí M. J. Husa. Zmínil, že Husovo výročí zřejmě přitáhne extremisty obou stran, ale to nás nemůže znejistit. Na závěr svého projevu ocitoval pasáž z Karafiátova Jana Husa (autora známých Broučků), v níž Karafiát píše proti nacionalismu a zdůrazňuje charakter člověka bez ohledu na jeho národnost.

Po zpěvu dvou slok písně Jezu Kriste ščedrý kněže podepsali všichni čtyři signatáři (viz výše) Dohodu o spolupráci Církve československé husitské a Českobratrské církve evangelické k 600. výročí M. J. Husa. Shromáždění v chrámu sv. Mikuláše bylo ukončeno zpěvem posledních pěti slok písně Jezu Kriste, ščedrý kněže, na jejímž textu se snad podílel i M. J. Hus.

Po skončení slavnostního aktu podpisu dohody následovala v prostorách chrámu sv. Mikuláše tisková konference. Na jejím začátku představili koordinátoři komisí obou církví, Mgr. Hana Tonzarová, ThD., koordinátorka Komise CČSH pro 600. výročí M. J. Husa a Mgr. Gerhard Reininghaus, koordinátor Komise ČCE pro reformační i jiná křesťanská výročí, obsah dohody. Poukázali na důležitost ekumenické otevřenosti i potřebu spolupráce se státními, samosprávními orgány i dalšími organizacemi doma i v zahraničí. Nastínili konkrétní formy spolupráce i v jednotlivých bodech, mezi nimiž dominuje celodenní akce 6.7. na Staroměstském náměstí v Praze a přilehlých kostelích, ale i dalších městech, kde chtějí obě církve iniciovat další setkání k výročí M. J. Husa. Církve počítají také s příjezdem zahraničních poutníků do Prahy a České republiky, pro něž budou připravovat – doufejme i ve spolupráci s PIS (Pražskou informační službou) program. Z mezinárodních projektů pak vyzdvihli mezinárodní kongres Jan Hus a Jan Hus – Martin Luther, který by ve spolupráci s německými partnery, ale také s GEKE (Společenstvím protestantských církví v Evropě) chtěly církve uspořádat. Po krátké diskusi se zástupci médií byla tisková konference ukončena.

Druhá část slavnostního aktu podpisu Dohody mezi oběma církvemi se konala tentýž den od 18.00 h. v kostele Martina ve zdi. Po úvodním pozdravu synodního seniora ČCE Joela Rumla vystoupil v poutavě zpracovaném literárně hudebním programu Alfréd Strejček s Margit Klepáčovou v pořadu Mistru Janovi s láskou. Citace Ježíšova Kázání na hoře stejně jako Husův list z Kostnice Celému českému národu, v němž zní známá slova: „milujte se, násilím nikoho tlačiti nedejte a pravdy každému přejte", včetně slov Husovy modlitby: Ó nejsladší Kriste,.... dej ducha odhodlaného, srdce nebojácné, víru pravou, naději pevnou a lásku dokonalou", se dotkla v doprovodu violoncella mezi jednotlivými texty v prostoru utrakvistického kostela snad opravdu každého.

Po projevu synodního seniora Joela Rumla pozdravil shromáždění také starosta Prahy 1 Ing. Oldřich Lomecký. Doslova sdělil, že vnímá jako povinnost, aby Praha 1 důstojné připomenutí 600. výročí M. J. Husa umožnila a také jej podpořila. Patriarcha CČSH ThDr. Tomáš Butta svým projevem zakončil řečnickou část, po níž přistoupili signatáři k dalšímu podpisu Dohody mezi Církví československou husitskou a Českobratrskou církví evangelickou k 600. výročí M. J. Husa. Patriarcha Butta poté věnoval synodnímu seniorovi Rumlovi a synodní kurátorce Valkové symbolický dar – sklenice se zlatým vyobrazením M. J. Husa.

Na závěr slavnostního aktu v kostele Martina ve zdi vystoupila místní žesťová skupina a na úplný závěr se sešli přítomní k neformálnímu setkání při číši vína.

Můžeme si jen přát, aby podpis Dohody přinesl plodnou spolupráci nejen obou církví, ale i všech církví a organizací, kterým není osobnost a duchovní i mravní odkaz Mistra Jana Husa lhostejný a přijmou proto výzvu ke spolupráci při přípravách i realizaci 600. výročí Mistra Jana Husa.

Komentáře   

# Resistance 2014-04-15 12:20
Hi there, I found your website by means of Google at the
same time as looking for a similar matter, your website got here up,
it seems good. I've bookmarked it in my google bookmarks.

Hi there, just become aware of your weblog thru Google,
and found that it is really informative. I am gonna watch
out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
Many folks will be benefited from your writing. Cheers!
# Veronika Matějková 2014-04-16 08:46
Hi! We appreciate that you like our blog! And how could you read that? Can you speak Czech as well? We are going to offer this webpages in English soon! So thanks for you favour and stay in touch :) VM
# towing software 2014-04-25 01:32
Hi there to every body, it's my first go to see of this
blog; this weblog consists of remarkable and truly excellent
stuff in support of readers.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Kalendář akcí

červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Události

Žádné události

Komentáře

Mapa událostí
loaderPartneři projektu

reformace konstanz koncil stredovek ccsh 60 Hus banner

Uvedená práce (obsah) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora licenci 3.0 Česko, práva CČSH

Powered by OpenSys