Soudržnost, spravedlnost, pravda!
Prosím, abyste se milovali,
dobrých násilím tlačiti
nedali a pravdy
každému přáli.

Přišel jsem do Kostnice... Proste tedy Boha, aby mi dal stálost, protože mnoho protivníků a silných povstává proti mně... Ale ničeho z toho se nebofím, ani neobávám, doufaje, že po veliké bitvě bývá veliké vítězství a po vítězství větší odměna a větší zahanbení pronásledovatelů.
List M.].Husa z Kostnice

Slovo trienium je výrazem pro české tříletí, tj. tři po sobě jdoucí roky, které spojuje jedno téma. 600. výročí upálení mistra Jana Husa vzpomeneme nejen 6. července 2015; to připomínka významného jubilea vyvrcholí, zahájíme ji však již v předvečer Husova výročí 5. července v tomto roce při Festivalu duchovní hudby v chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze a při slavnostních bohoslužbách 6. července tohoto roku v Betlémské kapli.

„Prosím vás, abyste se milovali, dobrých násilím tlačiti nedali a pravdy každému přáli." (Husův dopis z Kostnice „Celému českému národu") Tento slavný Husův citát, který zdobí i Šalounův pomník na pražském Staroměstském náměstí, zvolila Komise Církve československé husitské k výročí M. J. Husa v roce 2015 za motto celého triénia a odvodila z něho i heslo: Soudržnost, spravedlnost, pravda. V současné době probíhá i soutěž na logo, které bude při vyhlášení triénia představeno.

Tříletý program bude zaměřen mnoha směry. V současné době jej již připravována nová publikace o M. J. Husovi, na níž se podílí mnoho renomovaných teologů a historiků spjatých s Církví československou husitskou a Husitskou teologickou fakultou UK. Charakter publikace bude nábožensky vzdělavatelský se zaměřením na teologii, historii a kulturu. Díky svému širokému tematickému rozpětí se stane jistě vítaným obohacením mnoha čtenářů. Další nová publikace o M. J. Husovi by měla vzniknout i pro děti. Nezapomíná se ani na studenty. V průběhu 2012 – 2015 uplyne 600 let od vydání většiny Husových spisů, s nimiž by se mohli studenti seznámit v rámci „studentského husovského triénia", vyhlášeného k 600. výročí Husova Odvolání ke Kristu 18. 10. V plánu jsou i akce sportovní – poutě a cyklistické tour, ale i kulturní, v nichž by mohl být Mistr Jan Hus představen nejširší veřejnosti v reflexi literární, hudební, výtvarné i ve filmu.

Plány na realizaci nejrůznějších akcí jsou bohaté, Církev československá husitská ale není jediná, kdo si Husovo 600. výročí bude připomínat. Již před dvěma roky započala předběžná jednání o spolupráci s městem Kostnice, které se na Husovo výročí rovněž intenzivně připravuje v rámci výročí Kostnického koncilu. Rok 2015 zasvětili kostničtí ve svém plánu M. J. Husovi a tak je nasnadě, že se tč. vedou jednání o možné spolupráci. Na setkání zástupců bádenské evangelické církve, zástupců Kostnice a Českobratrské církve evangelické, která se rovněž k odkazu M. J. Husa a české reformaci po boku dalších velkých reformátorů hlásí, byl přijat návrh, abychom se pokusili o iniciaci telemostu mezi Prahou a Kostnicí (a případně dalšími místy, která budou 6. 7. 2015 připomínat Husovo výročí, jako je Husinec, Krakovec, ad.) I Kostnice totiž plánuje právě na výročí dne Husova upálení velkou mezinárodní vzpomínkovou bohoslužbu v kostnickém Münsteru, místě Husova odsouzení. Kostničtí plánují i další akce jako kupř. výstavu – Umění ve veřejném prostoru: Vzpomínka na Jana Husa a Jeronýma pražského, dále akci pro děti, společný projekt s partnerským městem Tábor a další. Ke spolupráci byli vyzváni také další zástupci Měst s husitskou minulostí a tradicí. Spolupráce povolaných odborníků se rozbíhá také pod hlavičkou Ekumenické rady církví v ČR a České biskupské konference, kteří si vytyčili zmapovat tzv. „druhý Husův život", tj. reflexi Husa v dalších staletích. Jak na půdě církví, tak i mnoha měst – a to nejen v České republice, nezůstane tedy Husovo výročí opomenuto.
Již z výše uvedeného je zjevné, že v plánu k Husovu výročí je mnohé. Částečně bude však realizace závist jak na finančních možnostech, tak i na spolupráci mnoha dobrovolníků. Dovoluji si Vás proto jako vedoucí koordinátorka komise CCŠH pro jubilejní rok 2015 tímto oslovit s nabídkou i pobídkou spolupráce. Věřím, že i vás osobně se výročí M. J. Husa dotýká, a proto prosím neváhejte a napište mi na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Věřte, že pro každého se najde možnost uplatnění při přípravě i realizaci mnoha rozličných akcí v rámci Husova triénia – a to v rámci celé České republiky! Předem Vám proto za Vámi deklarovanou chuť pomoci při nadcházejícím výročí, které nás nesmí nechávat lhostejnými, děkuji!

Publikováno v časopise Pražské diecéze CČSH: Husita č. 2/2012

Komentáře   

# Irina Ionescu Rumuns 2014-07-12 07:44
Jsem profesorka na Bukurestske universite a pripravila jsem k vadyni v rumunstine preklad (200 s)vyberu z Husova dila. Chtela bych se spojit s Husovym vyborem pro jeho oslavy. Snad mi nekdo pomuze s adresau nebo jinak.
Diky,
Prof. dr. Irina Ionescu
Bukurestska universita
# Veronika Matějková 2014-07-17 18:05
Dobrý den prof. dr. Ionescu, ráda Vám pomohu, zde je můj email, prosím kontaktujte mne: veronika.matejkova@ccsh.cz

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Kalendář akcí

únor 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29

Události

Žádné události

Komentáře

Mapa událostí
loaderPartneři projektu

reformace konstanz koncil stredovek ccsh 60 Hus banner

Uvedená práce (obsah) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora licenci 3.0 Česko, práva CČSH

Powered by OpenSys