Zusammenhalt, Gerechtigkeit, Wahrheit!
Bitte, liebt einander
und wünscht jedem
die Wahrheit.

Ich kam nach Konstanz... Betet zu Gott, dass er mir Standhaftigkeit gibt, weil viele Gegner und Mächtige gegen mich auftreten... Aber ich fürchte nichts, ich habe auch kein Bedenken, denn ich hoffe, dass nach einem großen Kampf ein großer Sieg kommt und nach dem Sieg eine größere Belohnung und eine Beschämung der Verfolger...
M.J.Hus: Brief aus Konstanz

S přibližujícím se rokem 2015 se bude soustřeďovat zřejmě větší zájem a pozornost na místa spojená s postavou Mistra Jana Husa. Připravuje se například nová expozice pro Husův dům v Kostnici, která má být otevřena již v roce 2014. Dalším místem je Husinec v jižních Čechách, který svůj název získal od nedalekého hradu Hus a ve starých pramenech byl psán latinsky Hussenicz.

            O Husovo rodiště historici vedli spor, zda se nejednalo o Husinec u Prahy. V současnosti se kloní k tradiční lokalitě v jižních Čechách. Dosvědčuje to i Husův životopis ze 16. století od Jiříka Heremeity, husitského faráře ve Stříbře. V něm se uvádí: „…věrný a svatý člověk Mistr Jan Hus byl rodem z městečka řečeného Husince, člověk z chudých rodičů chudý a z prostých prostý“. V tomto životopise se píše, že matka provázela svého syna do školy do Prachatic a během cesty se za něj modlila.

            V Husinci se 6. července každoročně pořádají oslavy. V předvečer se koná lampiónový průvod a zaznívají projevy u Husovy sochy. Součástí slavností je také ekumenická bohoslužba ve sboru Církve bratrské v blízkosti Husova rodného domku. Účastníci shromáždění pak přejdou do Památníku, kde se ztiší k modlitbě a v Mistrově rodné světničce položí zástupci církví a města symbolicky květiny.

 

            Naše církev (tj. Církev československá husitská, pozn.red.) se v Husinci snažila vybudovat vlastní sbor, což se však neuskutečnilo; náš sbor se nachází v nedalekých Prachaticích.

Od července roku 2010 spravuje naše církev Památník Mistra Jana Husa v Husinci, Národní kulturní památku. Dosud byla provedena řada prací a oprav, zvláště na přilehlém domě, který má novou střechu i fasádu. V prostorách památníku je umístěna prozatímní výstava utvořená z podkladů pro výstavu v roce 2005 konané na Pražském hradě, na které se podílel prof. Jan B. Lášek, děkan Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy. Některé exponáty poskytlo Husitské muzeum v Táboře. Na vlastní rekonstrukci památkově chráněných budov a zázemí pro novou výstavu připravujeme žádost do Regionálního operačního programu, kterou podporují Jihočeský kraj i Město Husinec.

            Místa spjatá s husitskou tradicí, jakoby se v určité době ocitala na okraji zájmu české veřejnosti. Úkolem naší církve i dalších církví s reformační tradicí je posílit charakter těchto míst jako živé připomínky národní a duchovní identity.

Je jím i Husinec, který má bohatou minulost a tradicí a náleží právem mezi národní kulturní památky. Odkazuje k osobnosti českého reformátora, který jako hlasatel Božího slova a Kristův svědek má důležitost pro křesťanské církve, ale svým působením kulturním a vzdělavatelským má i význam národní a mezinárodní.

Kommentar schreiben

Sicherheitscode
Aktualisieren

Partner des Projektes

reformace konstanz koncil stredovek ccsh 60 Hus banner

Diese Arbeit (Inhalt) ist unter der Creative Commons, rechte CČSH

Powered by OpenSys