Pro lepší orientaci pokusíme se v každém čísle nyní podat přehled akcí k 600. výročí M. J. Husa v některé z diecézí. Dnes začneme celocírkevními akcemi a aktivitami napříč republikou, včetně přesahu mezinárodního, které se budou vztahovat k M. J. Husovi do doby vyvrcholení Husovských slavností 2015 5 .- 6. července v Praze.
Počátkem března (5. 3.) nás čeká první z nich - každoročně konaná připomínka k výročí narození T. G. M. se letos uskuteční v Poslanecké sněmovně PČR pod záštitou jejího předsedy pana Hamáčka a pod záštitou bratra patriarchy Butty. Přednášet přiletí Prof. Zdeněk David, autor i do češtiny přeložené publikace Nalezení střední cesty. Svou přednášku nazval: Masarykův pohled na českou reformaci. Druhou přednášku na téma: Masaryk a Hus – pohled teologický prosloví Doc. Jiří Vogel, proděkan HTF UK.
V dubnu (9. – 12. 4.) se můžete těšit na mezinárodní konferenci Jan Hus, jejíž hlavní organizaci má v rukou Českobratrská církev evangelická, která pozvala mezi přednášející i mnohé zahraniční hosty. Ti zprostředkují pohled na M. J. Husa z pohledu dané země. Konference bude mít v organizaci druhé pořádající církve – Církve československé husitské - své pokračování v r. 2016 na téma Jan Hus – Martin Luther. Měla by zhodnotit mimo jiné i nové postřehy v bádání o M. J. Husovi, jež vyplynou z několika konferencí a vědeckých sympózií, které se letos uskuteční. Současně by měla přinést i nové poznatky v bádání o vlivu Jana Husa a české reformace na Martina Luthera, jehož 500. výročí chtějí luterské církve připomínat jako 500. výročí reformace (světové) v r. 2017.
Květen bude ve znamení již mnoha akcí. Po celé zemi budou při Noci kostelů otevřeny chrámy, kostely a modlitebny, mezi nimi i mnohé, kde budeme informovat o nadcházejících vrcholných akcích Roku M. J. Husa. V některých pražských kostelech již vyzkoušíme i část poutnického programu pod názvem V kole po kostelech s mistrem Janem Husem, připraveného na Husovské slavnosti 2015, které proběhnou v Praze od 5. do 6. července.
Na polovinu května (16. 5.) je plánováno na Husitské teologické fakultě UK celofakultní shromáždění k 600. výročí M. J. Husa, při němž vystoupí i vokálně hudební sdružení Chairé pod vedením Josefa Krčka a Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra (z Příbrami) vedený pisatelkou článku. První společný koncert nazvaný K poctě Mistra Jana Husa, který je složen z Husových písní, českých chorálů a skladeb odrážejících Mistra Jana Husa v současnosti včetně autorské skladby Josefa Krčka se uskutečnil již v r. 2014 a to společně s Alfredem Strejčkem, který četl Husovy texty i reflexe o Husovy v textech dalších autorů. Program K poctě M. J. Husovi budou obě tělesa uvádět v tomto roce i na dalších místech. Alfréd Strejček vystupuje se svým uměleckým přednesem dlouhodobě s kytaristou Štěpánem Rakem, s nímž připravil i Koncert pro Mistra Jana Husa.
Na závěr května (30. 5.) je plánováno otevření obnoveného Památníku Mistra Jana Husa v Husinci, kde bude současně poprvé k vidění i nová expozice graficky zpracována architektem Fuksem. Tak se symbolicky propojí Husinec s Kostnicí, kde v tamním Husově domě navrhoval architekt Fuks předchozí expozici. To však nebude jediné symbolické spojení těchto dvou s Mistrem Janem nedílně spjatých míst. Rada města Kostnice odsouhlasila přijetí daru sochy ve velikosti 3 metry vytvořené studentkou Průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích na téma Mistr Jan Hus – cesta ke smíření. Další sochy, vzniklé a zpracované studenty této školy budou umístěny právě v Husinci a jedná se o umístění jedné i v Praze. Tak by byla propojena tři místa - milníky v Husově životě - i díky ztvárnění současného pohledu mladých autorů. Ostatně vybrané modely jejich soch budete moci shlédnout i v rámci putovní výstavy.
Putovat po vlastech českých budou i další výstavy. Jedna z nich,vytvořená prachatickou knihovnou za odborného dohledu historika Prof. Petra Čorneje je i kreslená výstava o Mistru Janu Husovi pro děti. Kresby ilustrátorky Zdeňky Študlarové na velkých deskách jsou ovšem tak působivé, že se na výstavu podívají rádi i rodiče. Budete si ji moci prohlédnout i při Husovských slavnostech 2015 v Praze na Ovocném trhu, kde se uskuteční 6. července celodenní program pro rodiče s dětmi. O výstavu je zájem už i v zahraničí, podobně jako o výstavu o M. J. Husovi vytvořenou Husitským muzeem v Táboře, která putuje již dva roky. Do zahraničí se podívá také výstava Stále živá historie, která si klade za cíl bořit mýty o husitství a její první otevření se uskutečnilo již v r. 2003. V červnu 2015 bude nově otevřena pod záštitou honorárního konzula v belgickém Liege.
Ale i v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a na dalších místech bude červen již plně ve znamení M. J. Husa. V pravdě symbolickou by se měla stát 20. 6. po celé zemi ekumenická bohoslužba smíření iniciovaná předsedou Ekumenické komise pro Husovo jubileum a současně biskupem Římskokatolické církve s pověřením pro ekumenu Františkem Radovským. Jednu z těchto ekumenických bohoslužeb smíření bychom rádi uskutečnili i při letošní XV. Pouti na Sázavě, která je plánována právě na sobotu 20. června.
Na mnoha místech se též v červnu uskuteční komorní, střední i velké verze obnovené premiéry oratoria M. J. Hus od Richarda Pachmana, které v plném znění a výpravě můžete shlédnout v rámci Husovských slavností 2015 v Praze na závěr celodenního programu na Staroměstském náměstí 6. července.
Detailní program Husovských slavností 2015, jimiž vyvrcholí Husův rok 2015 v Praze 5. – 6. července vám přineseme v příštím čísle. Rovněž i program plánovaný paralelně v Kostnici a na Krakovci a i další informace o plánovaných akcích k 600. výročí M. J. Husa. Informace včetně programu naleznete též na ww.hus2015.cz a na www.husovskeslavnosti.cz .
Hana Tonzarová, článek z časopisu Pražské diecéze Husita