Soudržnost, spravedlnost, pravda!
Prosím, abyste se milovali,
dobrých násilím tlačiti
nedali a pravdy
každému přáli.

Přišel jsem do Kostnice... Proste tedy Boha, aby mi dal stálost, protože mnoho protivníků a silných povstává proti mně... Ale ničeho z toho se nebofím, ani neobávám, doufaje, že po veliké bitvě bývá veliké vítězství a po vítězství větší odměna a větší zahanbení pronásledovatelů.
List M.].Husa z Kostnice

Církev československá husitská zprovoznila nový webový portál www.hus2015.cz, který bude informovat o akcích a událostech souvisejících s takzvaným Husovským triéniem. Toto tříleté přípravné období na 600. výročí upálení Mistra Jana Husa vyhlásil husitský patriarcha Tomáš Butta při tradiční červencové bohoslužbě v Betlémské minulý rok.

Podle šéfredaktorky těchto internetových stránek Hany Tonzarové má portál několik funkcí. „V rámci tří let tohoto triénia bychom chtěli shromažďovat informace o všech akcích, které se budou k Husovu výročí vázat," vysvětlila jeden z cílů založení webu Hana Tonzarová, vysvětlila jeden z cílů založení webu Hana Tonzarová, která dále přiblížila, že portál má také vyzývat k uspořádání dalších akcích s podobným záměrem.

„Další cíl webových stránek je podnícení zájmu o Mistra Jana Husa také mezi mladou generací," vysvětlila Tonzarová. Součástí projektu bude iniciativa Studenti čtou Husa, která má podnítit mladé k četbě vybraných spisů středověkého reformátora pod dohledem husitologů v Čechách i v zahraničí. „Projekt bude fungovat formou sedmi setkání, vždy pod jedním z výroků Husova sedmera o pravdě," nastínila Tonzarová  s tím, že nový portál hus2015.cz bude sloužit i ke sdílení a diskusím nad uveřejněnými Husovými texty.

Církev československá husitská na připomínkách Husova jubilea spolupracuje také s Kostnicí na jihozápadě Německa, kde tento středověký myslitel zemřel. Tamní náměstí v roce 2015 ozdobí podobizna Jana Husa, na které už začali pracovat studenti střední průmyslové školy sochařské a kamenické v Hořicích. Většina děl je zatím vymodelována z hlíny, postupně budou odlita do sádry a nakonec vytesána do pískovce či kamene. Cílem sympózia je zachytit kazatele v širší perspektivě a zdůraznit podíl, kterým přispěl ke smíření mezi národy, vysvětlil patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta.

Zdroj: http://zpravy.proglas.cz/detail-clanku/udalosti-provazejici-husovske-trienium-priblizuje-webovy-portal.html

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Kalendář akcí

duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Události

Žádné události

Komentáře

Mapa událostí
loaderPartneři projektu

reformace konstanz koncil stredovek ccsh 60 Hus banner

Uvedená práce (obsah) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora licenci 3.0 Česko, práva CČSH

Powered by OpenSys