Soudržnost, spravedlnost, pravda!
Prosím, abyste se milovali,
dobrých násilím tlačiti
nedali a pravdy
každému přáli.

Přišel jsem do Kostnice... Proste tedy Boha, aby mi dal stálost, protože mnoho protivníků a silných povstává proti mně... Ale ničeho z toho se nebofím, ani neobávám, doufaje, že po veliké bitvě bývá veliké vítězství a po vítězství větší odměna a větší zahanbení pronásledovatelů.
List M.].Husa z Kostnice

Ve správný čas a na správném místě světu připomenout 600. výročí upálení Jana Husa.

Taková byla dohoda s kolegou z radioklubu, Ing. Vítem Kotrbou OK5MM. Zvolili jsme způsob, který je v době překotného rozvoje telekomunikačních prostředků pro mnohé lidi zdánlivě archaický, ale pro statisíce telegrafistů – radioamatérů na celém světě stále funkční a zajímavý.

Do Konzilstadt Konstanz „tam na břeh Rýna, na němž umřel dálné vlasti syn“ jsme se vypravili autem a v malém penzionu na periferii města jsme nainstalovali vlastní vysílací zařízení. Ve dnech 4. – 7. července 2015 jsme téměř trvale vysílali na radioamatérských kmitočtech telegrafním provozem, tzn. pomocí Morseovy abecedy. Používali jsme volací znak DL/OK6HUS/P. Na naši všeobecnou výzvu podle světového radiokomunikačního řádu nám odpovídaly stanice z mnoha zemí, ozvaly se nám všechny světadíly. Předávali jsme jim informaci o slyšitelnosti, o naší poloze a z důvodu urychlení provozu jsme odkazovali na předem připravenou webovou stránku www.qrz.com search DL/OK6HUS/P. Tam jsou informace o zmíněném jubileu a technická data. Navázali jsme spojení se všemi světadíly, s celkem 910 stanicemi z padesáti různých zemí. Za raritu považujeme stanici FO5RH z Francouzské Polynésie. Radost jsme měli ze spojení s několika desítkami stanic OK z naší vlasti. Každá stanice obdrží zvláštní písemné potvrzení o navázaném spojení, tzv. QSL lístek velikosti pohlednice.

Stihli jsme si také prohlédnout nejdůležitější historická místa tohoto krásného univerzitního města, kde několik dní probíhaly jubilejní vzpomínkové akce na Jana Husa. V impozantním dómu Münster, kde je na podlaze vyznačeno velkým věncem pravděpodobné místo Jana Husa při jeho odsouzení, se konala 6. července 2015 ekumenická bohoslužba. Modlitby a přímluvy tam recitovaly a přednášely významné osobnosti z několika křesťanských německých i českých církví. Ve zcela zaplněném dómu byla dojemná minuta ticha, během které se rozezněl největší dómský zvon. Slavnostní dny zakončilo koncertní představení Macbeth na květinovém ostrově Mainau v Bodamském jezeře, kde účinkoval Český filharmonický sbor Brno. Několik snímků je z generální zkoušky.

Potěšila nás přívětivost německých občanů, kteří oceňovali, že do Kostnice přijelo uctít památku Jana Husa velké množství Čechů.

Karel Pažourek, OK2BEW, Brno

Fotografie z cesty od Foto Karel Pažourek/Člověk a víra najdete

na http://www.rajce.net/a11660536

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Kalendář akcí

únor 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29

Události

Žádné události

Komentáře

Mapa událostí
loaderPartneři projektu

reformace konstanz koncil stredovek ccsh 60 Hus banner

Uvedená práce (obsah) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora licenci 3.0 Česko, práva CČSH

Powered by OpenSys