Soudržnost, spravedlnost, pravda!
Prosím, abyste se milovali,
dobrých násilím tlačiti
nedali a pravdy
každému přáli.

Přišel jsem do Kostnice... Proste tedy Boha, aby mi dal stálost, protože mnoho protivníků a silných povstává proti mně... Ale ničeho z toho se nebofím, ani neobávám, doufaje, že po veliké bitvě bývá veliké vítězství a po vítězství větší odměna a větší zahanbení pronásledovatelů.
List M.].Husa z Kostnice

V rámci bohatého programu, který připravilo k 600. výročí Kostnického koncilu město Kostnice, mohli účastníci prožít slavnostní bohoslužbu s liturgií Církve československé husitské 4.7.2015 v Lutherském kostele. Kázáním na 1 Pt 4,12-19 posloužil br. patriarcha Tomáš Butta.

"Vážení poutníci z České republiky i dalších míst, vážení občané Kostnice, sestry a bratři!

Mistr Jan Hus nás zdraví prostřednictvím svého dopisu přátelům v Kostnici: „Buďte zdrávi a zachovejte stálost v Kostnici všichni, kteří spolu jste.“ (Listy Husovy, s. 189). Jsme zde mnozí pospolu, abychom projevili úctu k osobnosti české reformace a současně vyjádřili lidskou sounáležitost a přátelské vztahy mezi církvemi, mezi městy, mezi národy.

Četli jsme při této vzácné příležitosti z 1. listu apoštola Petra, který obsahuje povzbuzení křesťanů v jejich utrpení pro Krista. „Radujte se, když máte podíl na Kristově utrpení.“ Apoštol Petr rozlišuje dvojí utrpení. Na jedné straně je oprávněné nesení trestu za to, když někdo spáchá vraždu, dopustí se krádeže nebo jiného zlého činu. Na druhé straně je utrpení nevinného člověka pro víru a přesvědčení. A to byl právě případ Mistra Jana Husa.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Kalendář akcí

únor 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29

Události

Žádné události

Komentáře

Mapa událostí
loaderPartneři projektu

reformace konstanz koncil stredovek ccsh 60 Hus banner

Uvedená práce (obsah) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora licenci 3.0 Česko, práva CČSH

Powered by OpenSys