Mistr Jan Hus v proměnách času a jeho poselství víry dnešku – takový je název zdařilé publikace, jejíž prezentace se konala v úterý 26. února v krásných historických prostorách Novoměstské radnice.
Program zahájil patriarcha ThDr. Tomáš Butta, Th.D., který přivítal přítomné hosty; mezi jinými zástupce z Městské části Prahy 2 Mgr. Petra Matouška, děkana Husitské teologické fakulty UK prof. ThDr. Jana Blahoslava Láška, prof. ThDr. Zdeňka Kučeru, Liu Valkovou z Českobratrské církve evangelické, ředitele Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích Ing. Josefa Moravce, předsedu ekumenické komise pro Husovo jubileum biskupa ŘKC Františka Radkovského, naši biskupku Mgr. Janu Šilerovou a ThDr. Pavla Černého. Přítomen byl i starosta města Husinec Ludvík Friedberger. Bratr patriarcha rovněž poděkoval všem autorům, kteří přispěli do publikace či se na jejím vzniku podíleli a popřál knize, aby byla inspirací, pozváním pro poznávání a aby přinesla užitek.
Jednotlivé části knihy a je jich autory představil Zdeněk Kučera; zazněly i citace úryvků.
V další části setkání informovala ThDr. Hana Tonzarová o nově otevřených interaktivních webových stránkách vytvořených pro Husovské trienium. Poprosila přítomné o spolupráci, například formou poskytování všech aktuálních informací v této oblasti.
O kulturně duchovní rozměr se postaral Alfred Strejček a Margit Klepáčová v pásmu Mistru Janovi s láskou. Zazněl zde i postřeh inspirovaný projevem Přemysla Pittera v rádiu Svobodná Evropa, v němž autor tehdy upozornil na skutečnost, že předěl středověku a novověku – rok 1492 – je třeba posunout do doby ranější – do Kostnice r. 1415:
Pravý novověk není vymezen objevem Ameriky, ale objevem mnohem hlubšího významu, ohlášeném hledáním duchovních a mravních hodnot. K Husovu výročí promluvil Jan Blahoslav Lášek, který zmínil některé postavy, díla a mezníky v historii husovského bádání i zcela konkrétní návrhy a podněty. Vážný a otevřený dialog „mezi národy, epochami a konfesemi“ otevřela kniha Paula de Vooghta;
Výzvou pro nás je k výročí r. 2015 vydat monografii shrnující poznatky a stav bádání, sborník, kvalitní výbor z Husových děl, vybrat, čím je Hus stále živý a čím mluví. Možností je i překládat, například publikaci Richarda Friedentahla. Je těžké dnes oslovit mladé s Husem a dalšími svědky křesťanství; musíme se však o to pokoušet a patrně hledat i netradiční způsoby… Musíme náš úkol dokončit, trvat na husovském „neodvolám“.
Milé a důstojné setkání, jehož organizaci zajistil naukový a kulturní odbor ústřední rady naší církve, ukončila společná píseň Jezu Kriste, štědrý kněže a přesto, že jsme v době postní, i malý přípitek vínem pocházejícím z města Kostnice a jeho okolí.
Klára Břeňová, vyšlo v ČZ 2013, č. 10