Soudržnost, spravedlnost, pravda!
Prosím, abyste se milovali,
dobrých násilím tlačiti
nedali a pravdy
každému přáli.

Přišel jsem do Kostnice... Proste tedy Boha, aby mi dal stálost, protože mnoho protivníků a silných povstává proti mně... Ale ničeho z toho se nebofím, ani neobávám, doufaje, že po veliké bitvě bývá veliké vítězství a po vítězství větší odměna a větší zahanbení pronásledovatelů.
List M.].Husa z Kostnice

b_111_220_16777215_0_0_images_2013_FlyerHus06.jpgTradičně i v Kostnici vzpomenou letos 6. července u Husova kamene mnozí na mučednickou smrt Mistra Jana Husa.

Pietní akt zahájí nový primátor města Ulrich Buchardt, po něm vystoupí se svými projevy zástupce Německo - českého spolku v Kostnici S. Degrell, PhDr. Kalivoda ze Společnosti Husova muzea v Praze, která se aktivně tč. podílí na renovaci výstvavy o M.J.Husovi v Husově domku v Kostnici, Ing. J. Fišer - starosta města Tábora, který přijede společně s cyklo -tour 2013, kterou inicioval z Tábora do Kostnice a jíž se v prvních dvou etapách zúčastnil též pražský biskup ThDr. David Tonzar, ThD., jenž u Husova kamene zahájí blok projevů a modliteb ze strany církví. Po něm vystoupí farář Bádensko - Würtemberské evangelické církve Dr. Müller zastupující Pracovní společenství křesťanských církví v Kostnici (obdoba místní ekumenické rady církví sdružující osm církví žijících společně v Kostnici), jenž koordinuje i přípravu 600 oslav koncilu (2014 - 2018) z hlediska církví. Na závěr vystoupí J. Král z Jan Hus náboženské obce v Zurichu.

Vystoupí též pěvecký sbor ze ZUŠ Bedřicha Smetany v Karviné. Po skončení vzpomínkové akce se všichni sejdou k česko- německé slavnosti naproti Husovu kameni v tzv. Palmenhausu, jenž již šest let slouží jako centrum Německo českého spolku v Kostnici.

pdfPozvánka na vzpomínkový akt (leták)(1.71 MB)

Komentáře   

# Lukáš Vyoral 2013-08-20 15:44
Byli jste někdy v Kostnici? Já ano (byť ne na oslavách) a musím uznat, že celé město i náměstí s Hus-Hausem (domem, kde bydlel Hus v průběhu procesu) i Hussensteinem (kamenným památníkem uprostřed náměstí) na mne zapůsobilo neopakovatelnou atmosférou: V tom městě se bojovalo o pravdu!

Správce stránky
# Kateřina Děkanovská 2013-08-20 15:48
Já tam byla před lety, je to krásné město. Doufám, že se tam brzy zase dostanu, protože Husovo muzeum bude prý procházet zásadní rekonstrukcí expozice podle nejmodernějších trendů! Doufejme, že k velkým oslavám v roce 2015 už bude hotové :-)
# ladyvetinari 2013-08-21 19:49
No pokud a Jana Husa jako historickou ikonu, je obrazem vytrvalosti a čistoty. Nedávno jsem se ale dozvěděla, že ideálem Jana Husa byla dokonalejší katolická církev. Nechci se nijak navážet do Husitů. Prostě nedokážu považovat Jana Žižku za tak zvaného národního hrdinu. Rozhodně mi nepříde správné uctívat někoho kdo zavraždil tisíce nevinních to by se mohl za 200 let uctíval Sadám.
# Lukáš Vyoral 2013-08-22 12:19
Ano, Jan Žižka může být z tohoto pohledu kontroverzní osobností. Stejně jako Gedeon, Jozue, David a další válečníci.

Přečtěte si jeho Vojenský řád a třeba změníte názor. V každém případě děkujeme za zájem :)
# Pavel D. 2013-08-22 12:46
"V tom městě se bojovalo o pravdu!" -> Opravdu? Jakou? Kdo je papež z těch tří? A co s tím má epizoda Hus společného?
# Lukáš Vyoral 2013-08-22 20:33
Pokud já tomu dobře rozumím, Hus se opíral o pravdu, o pojetí pravdy a nakonec se odvolal ke Kristu. Což pro scholasticky uvažující koncilní preláty byla kategorie neznámá...
# Lukáš Vyoral 2013-08-22 20:43
A odsouzení Husa mi nějak nezapadá do konceptu toho, že kostnický koncil byl ve své době v podstatě reformistický... Ozve se tu nějaký historik?
# Pavel D. 2013-08-23 00:05
"Hus se opíral o pravdu, o pojetí pravdy a nakonec se odvolal ke Kristu." -> já pořád nerozumím, o jakou pravdu se Mistr Jan Hus opíral. Právě tak bych rád věděl, jaké "pojetí pravdy" hlásal. Že se odvolal ke Kristu, to nepopírám, ale protože se jaksi Kristus nehnal ho posoudit rovnou, tak zahořel.

"A odsouzení Husa mi nějak nezapadá do konceptu toho, že kostnický koncil byl ve své době v podstatě reformistický" -> jestli to není tím, že je Husovi přikládána zbytečná důležitost ve své době. Koncil řešil závažný problém a vedle toho povykování nějakého člověka kdesi na konci velkoněmecké říše v oblíbeném městě jednoho dávno mrtvého císaře bylo ničím.
# Lukáš Vyoral 2013-08-25 16:23
Cituji Pavel D.:
"Hus se opíral o pravdu, o pojetí pravdy a nakonec se odvolal ke Kristu." -> já pořád nerozumím, o jakou pravdu se Mistr Jan Hus opíral.


Podle mne šlo o pojetí pravdy jako takové, řekněme hermeneutické nebo filosofické kategorie. Vždyť v tehdejší době bylo pojetí pravdy v rukou církevní moci!

A pakliže se ti zdá Hus zbytečně důležitý, přečti si Slovem obnovená: Čtení o reformaci, kolik jen dopisů psal Hus těm, co s tím snad měli co do činění, a taky ten proces samozřejmě nějakou dobu trval. Jen ta doba nějak nepřijala pojetí pravdy.

Požehnanou neděli.
# Roman 2013-08-29 23:31
Likvidace adamitů ukázala, že husité si mnohdy co se týče fanatismu, neměli s tehdejší katolickou církví co vyčítat. Ostatně samotný Jan Hus považoval odchylky od pravé víry za kacířství. Každý, kdo se dopustil svatokupectví, odpadlictví od víry nebo rouhačství, byl podle něj kacíř. Jak píše současný historik František Šmahel: „Ti, kterým klatby a církevní postihy hrozily na každém kroku, navenek brojili proti údajnému kacířství, jehož povahu často z vlastní zkušenosti neznali. Pokřik vůči potrefeným jako by měl manifestovat jejich vlastní pravověrnost.“
# Lukáš Vyoral 2013-08-29 23:32
Cituji Roman:
Likvidace adamitů ukázala, že husité si mnohdy co se týče fanatismu, neměli s tehdejší katolickou církví co vyčítat. Ostatně samotný Jan Hus považoval odchylky od pravé víry za kacířství. Každý, kdo se dopustil svatokupectví, odpadlictví od víry nebo rouhačství, byl podle něj kacíř. Jak píše současný historik František Šmahel: „Ti, kterým klatby a církevní postihy hrozily na každém kroku, navenek brojili proti údajnému kacířství, jehož povahu často z vlastní zkušenosti neznali. Pokřik vůči potrefeným jako by měl manifestovat jejich vlastní pravověrnost.“


Ano, v tom byl dítětem své doby. Ale převratný je jeho zápas o pravdu, který se bohužel do středověku opravdu nehodil... a tak zahořel :(
# Eduard Černý 2013-08-29 23:34
Nevíte někdo, jak se Hus se svým "pravdu každému přejte" díval na ateisty a co navrhoval s nimi dělat? Jsem totiž někde slyšel, že je radil upalovat, ale nemůžu to nikde dohledat... takže je to možná drb...
# Lukáš Vyoral 2013-08-29 23:40
Ateisté v té době prakticky neexistovali asi a pokud ano, tak se s tím rozhodně nikde nechlubili... sám Hus byl rozhodně proti kacířům, ale kacířství chápal jako provinění proti víře (např. antitrinitáři apod.), ale rozhodně stál za pojetím Pravdy Boží... proto byl přece také upálen...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Kalendář akcí

červen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Události

Žádné události

Komentáře

Mapa událostí
loaderPartneři projektu

reformace konstanz koncil stredovek ccsh 60 Hus banner

Uvedená práce (obsah) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora licenci 3.0 Česko, práva CČSH

Powered by OpenSys