Soudržnost, spravedlnost, pravda!
Prosím, abyste se milovali,
dobrých násilím tlačiti
nedali a pravdy
každému přáli.

Přišel jsem do Kostnice... Proste tedy Boha, aby mi dal stálost, protože mnoho protivníků a silných povstává proti mně... Ale ničeho z toho se nebofím, ani neobávám, doufaje, že po veliké bitvě bývá veliké vítězství a po vítězství větší odměna a větší zahanbení pronásledovatelů.
List M.].Husa z Kostnice

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/2014/betlémská_kaple1.jpg'
There was a problem loading image 'images/2014/betlémská_kaple1.jpg'
There was a problem loading image 'images/2014/známka.jpg'
There was a problem loading image 'images/2014/známka.jpg'

Betlémská kaple byla založena r. 1391 pražským kramářem Křížem a dvořanem Janem z Milheimu vysloveně po Milíčově vzoru ke kázání a vzdělání pražského lidu ve znalosti Bible a Boží pravdy. Nesměly se tu konat bohoslužby ani svátosti, to patřilo sousedícímu kostelu Filipa a Jakuba. Kaple byla bez lavic, aby se sem vešlo až tři tisíce posluchačů. A ti přicházeli zejména v napjaté době za Mistra Jana Husa. Kaple, řečená Betlém, byla dostavěna během dvou až tří let a jejím prvním kazatelem byl tehdejší stoupenec

Betlémská kaple
Betlémská kaple

reformního hnutí Jan Protiva. Když 1396 odešel, stal se jejím správcem Mistr Štěpán z Kolína, i ten však byl odvolán jinam. Hmotně byla kaple a její kazatel zajišťováni z různých darů a odkazů. Jako posluchač sem chodil i Tomáš ze Štítného, který žil v Praze několik let u své dcery Anežky.

Na jaře 1402 se stal v Betlémě kazatelem mladý kněz a posluchač univerzity Jan Hus. V přístavku kaple také deset let bydlel.  (Do oratoře v prvním poschodí měl měšťan Kříž přímý vstup pavlačí ze svého sousedního domu.) Oblíbenost Husových kázání zvyšoval i lidový zpěv českých duchovních písní a aktualizace současných církevních problémů.

Když bylo v roce 1410 kázání mimo kostely a kláštery zakázáno, Hus neuposlechl a kázal dál. Za bouří v létě 1412 proti prodeji odpustků po popravě tří mládenců se stal Betlém místem jejich pohřebních obřadů. Někdy v té době byl na stěnu kaple napsán Husův traktát O šesti bludech. Během podzimu 1412 a v následujícím roce pobýval Hus několikrát u svých přátel mimo Prahu. 

V Betlémě kázali pak Husovi nástupci: v době jeho věznění v Kostnici kněz Havlík, kterému poslal Hus dopis, jímž ho vyzýval, aby sloužil Večeři Páně lidem také z kalicha. Po jeho krátkém působení se stal správcem Betléma Mistr Jakoubek ze Stříbra a tehdy byly na zdi Betléma napsány i jeho traktáty Náš Spasitel a O přijímání podobojí malých dětí.

Po Jakoubkově smrti se tu vystřídali např. Václav z Dráchova, Mistr Jan z Příbrami a znovu Václav z Dráchova.  Roku 1521 tu krátce kázal i Němec Tomáš Münzer, později většinou kněží staroutrakvističtí a po Rudolfově majestátu, vydaném roku 1609, pak bratří Jan Cyrus a Jan Cyrillus. Po Bílé hoře dostali Betlém dominikáni, posléze jezuité. Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 byla kaple užívána jako skladiště, pak tu byl postaven činžovní dům, z něhož byla Betlémská kaple teprve 1950-1953 obnovena arch. Jaroslavem Fragnerem.

Československá známka
Československá známka
V roce 1987 kapli převzalo do užívání České
vysoké učení technické v Praze.

Po rekonstrukci byla 26. Května 1992 znovu otevřena pro veřejnost. Konají se zde imatrikulace, promoce studentů, jmenování profesorů do funkce a různé další akce této i jiných univerzit.

V kapli se pravidelně pořádají vzpomínkové ekumenické bohoslužby a především každoroční slavnostní bohoslužba naší církve (Církve československé husitské, pozn.red.) k uctění památky Mistra Jana Husa.

(Blíže viz např. F. M. Bartoš: Čechy v době Husově,  T. Č. Zelinka: Husitskou Prahou).

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Kalendář akcí

duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Události

Žádné události

Komentáře

Mapa událostí




loader



Partneři projektu

reformace konstanz koncil stredovek ccsh 60 Hus banner

Uvedená práce (obsah) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora licenci 3.0 Česko, práva CČSH

Powered by OpenSys