Soudržnost, spravedlnost, pravda!
Prosím, abyste se milovali,
dobrých násilím tlačiti
nedali a pravdy
každému přáli.

Přišel jsem do Kostnice... Proste tedy Boha, aby mi dal stálost, protože mnoho protivníků a silných povstává proti mně... Ale ničeho z toho se nebofím, ani neobávám, doufaje, že po veliké bitvě bývá veliké vítězství a po vítězství větší odměna a větší zahanbení pronásledovatelů.
List M.].Husa z Kostnice

Tomáš Garrigue Masaryk, 1920
Tomáš Garrigue Masaryk, 1920
V roce 2013 vyšel sborník projevů k 163. výročí narození Tomáše Garrigua Masaryka.  Mezi autory se objevil i prof. Zdeněk Kučera, který se ve svém příspěvku zabýval přiblížením odkazu Husa v myšlení a životě Tomáše Garrigua Masaryka. Část jeho textu si pojďme přiblížit zde.

 Masaryk již před válkou viděl reálnou souvislost mezi náboženským vyznáním a politickými cíli: „… kdo je nábožensky svobodný, ten nalezne správnou cestu politickou.“ (Mistr Jan Hus a česká reformace, projev na Kozím Hrádku 17. července 1910, s. 27) A dialekticky k tomu (tamtéž s. 29): „Naše úsilí politické je pokračováním reformace.“ Vztah mezi Husem, českou reformací a současnými politickými požadavky neviděl Tomáš Garrigue Masaryk jako návaznost dějinnou či výlučně historicko-právní, 

TGM o Janu Husovi
TGM o Janu Husovi
nýbrž etickou a duchovní (tamtéž s. 1): „Co nás spojuje s Husem? Hmotně nic. O Ducha se máme starat, ducha jen duch může spojovat.“ Duchovní vztažností je analogie mravního úsilí reformace a zápasu o samostatnost a svobodu za války. „Česká reformace byla mravní par excellence. Proto se postavila proti církvi a skrze ni proti státu… Vedla k politické revoluci. Každé důsledné a čestné mravní úsilí vede logicky k reformě, ano i k politické a sociální revoluci.“ Cituji z řeči, kterou Tomáš Garrigue Masaryk pronesl 6. července 1915 v Reformačním sále v Ženevě. Touto řečí Masaryk také subjektivně politickou reformaci zahájil. Bezmála dvacet citací jména Hus ve spisech Světová revoluce, v němž prezident Osvoboditel vzpomíná a uvažuje nad zápasem o svobodu v létech 1914-1918, potvrzuje orientaci na Husa v rozhodující fázi Masarykova života a díla.

Celý příspěvek v rámci sborníku ke stažení Hus a Masaryk_pdf..

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Kalendář akcí

duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Události

Žádné události

Komentáře

Mapa událostí




loader



Partneři projektu

reformace konstanz koncil stredovek ccsh 60 Hus banner

Uvedená práce (obsah) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora licenci 3.0 Česko, práva CČSH

Powered by OpenSys