Soudržnost, spravedlnost, pravda!
Prosím, abyste se milovali,
dobrých násilím tlačiti
nedali a pravdy
každému přáli.

Přišel jsem do Kostnice... Proste tedy Boha, aby mi dal stálost, protože mnoho protivníků a silných povstává proti mně... Ale ničeho z toho se nebofím, ani neobávám, doufaje, že po veliké bitvě bývá veliké vítězství a po vítězství větší odměna a větší zahanbení pronásledovatelů.
List M.].Husa z Kostnice

b_160_120_16777215_0_0_images_napsali_o_trieniu_foto_Evropské_berlínské_biblické_týdny_2012-čl.Husosvké_trienium_IV.jpgPřípravy Husova jubilea pokračují. V předešlém čísle časopisu jste se mohli seznámit s obsahem prvních dvou memorand o porozumění a spolupráci Církve československé husitské a její Pražské diecéze s městem Kostnice. Dnes se zaměříme na obsah  návrhu memoranda o spolupráci Církve československé husitské a Společenstvím měst s husitskou minulostí a tradicí. A přinášíme i ohlas prezentace Husovského trienia na Evropských berlínských biblických týdnech.

V r. 1998 bylo založeno Společenství měst s husitskou minulostí a tradicí, které propojuje společná historie - husitská revoluce. V současnosti čítá Společenství na 17 měst (Bärnau, Bernau bei Berlin, Borovany, český Brod, Domažlice, Furt im Wald, Kostnice, Naumburg, Neumarkt i. d. Opf., Neunburg vorm Wald, Písek, Sedlčany, Sezimovo Ústí, Slaný, Stříbro, Tábor, Tachov). Cílem společenství je péče o historickou tradici měst formou pořádáním historických městských slavností a vzpomínkových historických akcí a v současnosti též podpora mezinárodních setkání občanů na místní úrovni. (viz www.husitskamesta.net)
Na jaře t. r. byl zástupcům Společenství měst s husitskou minulostí a tradicí prezentován předběžný návrh spolupráce s Církví československou husitskou v rámci Husova trienia. Po přijetí záměru se na Valné hromadě Společenství v létě t. r. rozběhly přípravy k vytvoření memoranda o spolupráci mezi Společenstvím a Církví československou husitskou. Jeho podpis by se měl uskutečnit 24. 1. 2013 na Valné hromadě Společenství měst s husitskou minulostí a tradicí v Českém Brodě.

b_160_120_16777215_0_0_images_napsali_o_trieniu_f2.jpgV úvodu memoranda je M. J. Hus uváděn jako osobnost velkého českého učence, učitele a rektora Univerzity Karlovy, kazatele a reformátora. Následuje pět vytyčených bodů spolupráce: 1. Husitská kulturní stezka, která má propojovat jednotlivá města Společenství by měla přibližovat život a dílo M. J. Husa a měla by být napojena i na rodiště M. J. Husa v Husinci, které má tč. Církev čs. husitská ve správě. Současně je zde zmíněna i pozvánka do Prahy, kde plánuje Pražská diecéze Církve čs. husitské vybudovat stezku po stopách M. J. Husa a to i pro mladou generaci pomocí aplikace do mobilních telefonů. 2. Plán uspořádat ve vzájemné spolupráci tematické přednášky, koncerty a konkrétně též komorní verzi oratoria R. Pachmana Jan Hus. Je zde rovněž zmíněn projekt Studenti čtou Husa, který CČSH nabídne i studentům a pedagogům měst Společenství. 3. Společný závazek podpory výstavy Mistr Jan Hus 1415 a 600 roků poté. Přičemž se můžeme na tuto výstavu těšit snad i v prostorách Církve čs. husitské v rámci jejího putování. 4. Vzájemná podpora webových stránek a také již v předchozích bodech deklarovaná vzájemná informovanost o počinech souvisejících s Husovým jubileem. 5. Obecná deklarace spolupráce na dalších projektech a akcích s Husovskou tématikou.

Díky spolupráci s členskými městy Společenství měst s husitskou minulostí a tradicí máme naději, že Husovo výročí bude připomínáno na místní úrovni jednotlivých měst a to v Čechách i za hranicemi, konkrétně v Německu. To je velice cenné, neboť Německo se chystá na výročí německé reformace v r. 2017, v souvislosti s Martinem Lutherem. Naším zájmem je právě v Německu ukázat, že reformace se nevyčerpává s německou reformací, ale že je to proces, který neslo několik reformátorů v té které zemi. To dokladují i dobová vyobrazení, na nichž je Hus společně s Lutherem, Kalvinem a dalšími reformátory. V duchu tohoto přesvědčení se nesla i má vyjádření na Evropských berlínských biblických týdnech, organizovaných počátkem listopadu 2012 ve spolupráci se Společenstvím protestantských církví v Evropě (GEKE), jehož je CČSH členkou. V rámci prezentace Husovského trienia včetně zpráv o připravované spolupráci s městem Kostnice a dalšími městy a organizacemi, jsem seznámila účastníky stručně též se životopisem a základními myšlenkami a spisy M. J. Husa. Do jednoho všichni účastníci mě požádali o písemný sumář Husova životopisu s výčtem jeho děl a základních myšlenek zasazený do dějinného kontextu z pera Prof. J. B. Láška. Ať pro Němce, Maďary, Nizozemce, či Litevce, pro všechny, ať teology, či laiky, byly totiž informace z Husova života včetně jeho díla a myšlenek nejen často nové, ale svým způsobem i překvapivé, někteří kupř. vůbec netušili, že M. J. Hus také psal, nemluvě o tom, že nikdy neslyšeli ani o Husových stěžejních dílech jako De Ecclesia (O církvi).

S vědomím, že Husovo dílo je však málo známé nejen v zahraničí, ale i v Čechách, rozhodli jsme se pro projekt „Studenti čtou Husa", který by měl studenty – české, ale i zahraniční - během let 2013- 2015 nejen seznámit se základními myšlenkami M. J. Husa, ale prostřednictvím diskuse pomoci též objevit, které myšlenky a do jaké míry jsou stále aktuální pro naši současnost. Výzvu k zapojení se do projektu sledujte na www.Hus2015.cz, které budou spuštěny po Novém roce. Více informací k projektu přineseme také v příštím čísle časopisu Husita.

Publikováno v časopise Pražské diecéze CČSH: Husita č. 6/2012

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Kalendář akcí

duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Události

Žádné události

Komentáře

Mapa událostí




loader



Partneři projektu

reformace konstanz koncil stredovek ccsh 60 Hus banner

Uvedená práce (obsah) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora licenci 3.0 Česko, práva CČSH

Powered by OpenSys