Vytisknout

S přibližujícím se rokem 2015 se bude soustřeďovat zřejmě větší zájem a pozornost na místa spojená s postavou Mistra Jana Husa. Připravuje se například nová expozice pro Husův dům v Kostnici, která má být otevřena již v roce 2014. Dalším místem je Husinec v jižních Čechách, který svůj název získal od nedalekého hradu Hus a ve starých pramenech byl psán latinsky Hussenicz.

            O Husovo rodiště historici vedli spor, zda se nejednalo o Husinec u Prahy. V současnosti se kloní k tradiční lokalitě v jižních Čechách. Dosvědčuje to i Husův životopis ze 16. století od Jiříka Heremeity, husitského faráře ve Stříbře. V něm se uvádí: „…věrný a svatý člověk Mistr Jan Hus byl rodem z městečka řečeného Husince, člověk z chudých rodičů chudý a z prostých prostý“. V tomto životopise se píše, že matka provázela svého syna do školy do Prachatic a během cesty se za něj modlila.

            V Husinci se 6. července každoročně pořádají oslavy. V předvečer se koná lampiónový průvod a zaznívají projevy u Husovy sochy. Součástí slavností je také ekumenická bohoslužba ve sboru Církve bratrské v blízkosti Husova rodného domku. Účastníci shromáždění pak přejdou do Památníku, kde se ztiší k modlitbě a v Mistrově rodné světničce položí zástupci církví a města symbolicky květiny.

 

            Naše církev (tj. Církev československá husitská, pozn.red.) se v Husinci snažila vybudovat vlastní sbor, což se však neuskutečnilo; náš sbor se nachází v nedalekých Prachaticích.

Od července roku 2010 spravuje naše církev Památník Mistra Jana Husa v Husinci, Národní kulturní památku. Dosud byla provedena řada prací a oprav, zvláště na přilehlém domě, který má novou střechu i fasádu. V prostorách památníku je umístěna prozatímní výstava utvořená z podkladů pro výstavu v roce 2005 konané na Pražském hradě, na které se podílel prof. Jan B. Lášek, děkan Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy. Některé exponáty poskytlo Husitské muzeum v Táboře. Na vlastní rekonstrukci památkově chráněných budov a zázemí pro novou výstavu připravujeme žádost do Regionálního operačního programu, kterou podporují Jihočeský kraj i Město Husinec.

            Místa spjatá s husitskou tradicí, jakoby se v určité době ocitala na okraji zájmu české veřejnosti. Úkolem naší církve i dalších církví s reformační tradicí je posílit charakter těchto míst jako živé připomínky národní a duchovní identity.

Je jím i Husinec, který má bohatou minulost a tradicí a náleží právem mezi národní kulturní památky. Odkazuje k osobnosti českého reformátora, který jako hlasatel Božího slova a Kristův svědek má důležitost pro křesťanské církve, ale svým působením kulturním a vzdělavatelským má i význam národní a mezinárodní.