Vytisknout

Podpis dohody
Podpis dohody
V chrámu sv. Mikuláše v Praze na Staroměstském náměstí a v kostele Martina ve zdi podepsal 3. prosince 2013 patriarcha Církve československé husitské ThDr. Tomáš Butta s místopředsedkyní ÚR RNDr. Ivanou Macháčkovou a synodní senior Českobratrské církve evangelické Mgr. Joel Ruml se synodní kurátorkou Liou Valkovou Dohodu mezi Církví československou husitskou a Českobratrskou církví evangelickou k 600. výročí M. J. Husa.

Po varhaním úvodu Prof. Rabase pozdravil shromáždění patriarcha CČSH ThDr. Tomáš Butta. Ve svém projevu poukázal na dramatičnost Husova života spočívající v jeho vzestupu a pádu. Byť byl Hus mužem středověku, „Je nám blízký tím, že nám klade otázky dotýkající se hodnoty pravdy, otázky lidského svědomí a otázky sociálního cítění a solidarity s druhými." Patriarcha Butta poté vysvětlil důvody, které vedly obě církve k uzavření dohody o spolupráci: časový – blížící se 600. výročí, ideový – spjatost s Husem a jeho duchovním odkazem, a organizační – v duchu spolupráce. „Ve zcela konkrétní praktické spolupráci si můžeme ověřovat, jak nás Hus sbližuje." Svůj projev uzavřel s vědomím, že „Přijímáme spoluodpovědnost za Husovu památku, která není ničím ustrnulým, statickým a minulým, ale je otevřená, oslovující a přesahující do naší současnosti."

Biskup František Radkovský, který byl pozván k slavnostnímu aktu podpisu jako předseda Ekumenické husovské komise znovu zřízené Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví v r. 2011, připomněl práci této komise za pontifikátu papeže Jana Pavla II., který se za upálení M. J. Husa omluvil a podnítil Římskokatolickou církev k novému studiu Husa. Proto chce i dnes, slovy biskupa Radkovského, Česká biskupská konference spolupracovat s ostatními církvemi připravujícími se na 600. výročí M. J. Husa.

Synodní senior Českobratrské církve evangelické Mgr. Joel Ruml vyvrátil hned v úvodu své řeči pochybnosti, které by mohly snad vzejít ze špatného pochopení důvodu uzavření Dohody co by snahy „získat Husa pro sebe". Naopak, dohoda je základem k otevřené ekumenické spolupráci se všemi církvemi a organizacemi k 600. výročí M. J. Husa. Zmínil, že Husovo výročí zřejmě přitáhne extremisty obou stran, ale to nás nemůže znejistit. Na závěr svého projevu ocitoval pasáž z Karafiátova Jana Husa (autora známých Broučků), v níž Karafiát píše proti nacionalismu a zdůrazňuje charakter člověka bez ohledu na jeho národnost.

Po zpěvu dvou slok písně Jezu Kriste ščedrý kněže podepsali všichni čtyři signatáři (viz výše) Dohodu o spolupráci Církve československé husitské a Českobratrské církve evangelické k 600. výročí M. J. Husa. Shromáždění v chrámu sv. Mikuláše bylo ukončeno zpěvem posledních pěti slok písně Jezu Kriste, ščedrý kněže, na jejímž textu se snad podílel i M. J. Hus.

Po skončení slavnostního aktu podpisu dohody následovala v prostorách chrámu sv. Mikuláše tisková konference. Na jejím začátku představili koordinátoři komisí obou církví, Mgr. Hana Tonzarová, ThD., koordinátorka Komise CČSH pro 600. výročí M. J. Husa a Mgr. Gerhard Reininghaus, koordinátor Komise ČCE pro reformační i jiná křesťanská výročí, obsah dohody. Poukázali na důležitost ekumenické otevřenosti i potřebu spolupráce se státními, samosprávními orgány i dalšími organizacemi doma i v zahraničí. Nastínili konkrétní formy spolupráce i v jednotlivých bodech, mezi nimiž dominuje celodenní akce 6.7. na Staroměstském náměstí v Praze a přilehlých kostelích, ale i dalších městech, kde chtějí obě církve iniciovat další setkání k výročí M. J. Husa. Církve počítají také s příjezdem zahraničních poutníků do Prahy a České republiky, pro něž budou připravovat – doufejme i ve spolupráci s PIS (Pražskou informační službou) program. Z mezinárodních projektů pak vyzdvihli mezinárodní kongres Jan Hus a Jan Hus – Martin Luther, který by ve spolupráci s německými partnery, ale také s GEKE (Společenstvím protestantských církví v Evropě) chtěly církve uspořádat. Po krátké diskusi se zástupci médií byla tisková konference ukončena.

Druhá část slavnostního aktu podpisu Dohody mezi oběma církvemi se konala tentýž den od 18.00 h. v kostele Martina ve zdi. Po úvodním pozdravu synodního seniora ČCE Joela Rumla vystoupil v poutavě zpracovaném literárně hudebním programu Alfréd Strejček s Margit Klepáčovou v pořadu Mistru Janovi s láskou. Citace Ježíšova Kázání na hoře stejně jako Husův list z Kostnice Celému českému národu, v němž zní známá slova: „milujte se, násilím nikoho tlačiti nedejte a pravdy každému přejte", včetně slov Husovy modlitby: Ó nejsladší Kriste,.... dej ducha odhodlaného, srdce nebojácné, víru pravou, naději pevnou a lásku dokonalou", se dotkla v doprovodu violoncella mezi jednotlivými texty v prostoru utrakvistického kostela snad opravdu každého.

Po projevu synodního seniora Joela Rumla pozdravil shromáždění také starosta Prahy 1 Ing. Oldřich Lomecký. Doslova sdělil, že vnímá jako povinnost, aby Praha 1 důstojné připomenutí 600. výročí M. J. Husa umožnila a také jej podpořila. Patriarcha CČSH ThDr. Tomáš Butta svým projevem zakončil řečnickou část, po níž přistoupili signatáři k dalšímu podpisu Dohody mezi Církví československou husitskou a Českobratrskou církví evangelickou k 600. výročí M. J. Husa. Patriarcha Butta poté věnoval synodnímu seniorovi Rumlovi a synodní kurátorce Valkové symbolický dar – sklenice se zlatým vyobrazením M. J. Husa.

Na závěr slavnostního aktu v kostele Martina ve zdi vystoupila místní žesťová skupina a na úplný závěr se sešli přítomní k neformálnímu setkání při číši vína.

Můžeme si jen přát, aby podpis Dohody přinesl plodnou spolupráci nejen obou církví, ale i všech církví a organizací, kterým není osobnost a duchovní i mravní odkaz Mistra Jana Husa lhostejný a přijmou proto výzvu ke spolupráci při přípravách i realizaci 600. výročí Mistra Jana Husa.