Vytisknout

V minulém čísle jste si mohli přečíst o plánech vztahujících se k nadcházejícímu Husovskému trieniu, tzv. tříletí připomínek památky Mistra Jana Husa. Přestože Trienium bude slavnostně vyhlášeno v Betlémské kapli 6. července t. r., první připomínka událostí, které se vepsaly do dějin z let 1412 – 1415, se uskutečnila na hradu Točník při konferenci a setkání pod názvem Mistr Jan Hus v historii města Žebráku (1412) již 26. května t. r. (O průběhu učeného hádání na Žebráku a Točníku v r. 1412 jste si mohli přečíst v minulém čísle.) Počet účastníků, kteří se celodenního setkání účastnili, dává tušit stálý zájem o Mistra Jana Husa a otázky jím předestřené a dodnes velice aktuální, jak vyplynulo i z příspěvků aktérů konference. (Ve zkrácené podobě si je můžete ve formě komentáře přečíst na stránkách pražské diecéze: www.husiti.cz v Aktualitách z 5.6.)

To, že zájem o Mistra Jana Husa není jen věcí národní, ale že zájem o jeho myšlenky je zřejmý i na poli mezinárodním, dokládá vůle mnohých zahraničních partnerů a přátel, kteří se rozhodli výročí M. J. Husa v r. 2015 a případně i celé trienium podporovat. Kromě již v minulém čísle zmiňovaných příprav města Kostnice, připravuje nyní vrchní starosta H. Frank návrh memoranda o spolupráci s Církví čs. husitskou, jakož i pražskou diecézí a dále s Husitskou teologickou fakultou UK v bodech, na nichž se obě strany dohodly při jeho návštěvě zde v Praze. Pozval též pražského biskupa k výročí 6. července, při němž si kostničtí připomenou i 150. výročí Husova kamene v Kostnici, k němuž uspořádalo Husovo muzeum v Kostnici i malou výstavu, jež „ozřejmuje, jak vedla tragická smrt Jana Husa k úzkému spojení mezi Kostnicí a Českem." (z dopisu vrchního starosty Franka) Kostnice stojí také za vytyčenou poslední poutí M. J. Husa z Krakovce do Kostnice, která je k vidění i na stránkách Společenství měst s husitskou minulostí a tradicí (www.husitskamesta.net; www.husovapout.cz), s nímž jsou rovněž rozvíjeny další kroky v otázce spolupráce Husova výročí. Pouť Mistra Jana Husa z Krakovce do Kostnice mapuje rovněž propagátorka M. J. Husa, jež vydala o Husovi i knihu (v holandštině), paní Ingeborg Kriegsman. Jako potřebná se nyní jeví spolupráce všech zainteresovaných na poutích M. J. Husa, naší budoucí snahou bude také jejich spojení s poutními trasami Martina Luthera v Německu.

Zájem o myšlenky M. J. Husa byl vzbuzen i u dánských luteránů, kteří se po návštěvě Prahy vedené biskupem Nielsem Henrickem Arendtem, rozhodli věnovat se příští rok v rámci pravidelného semináře v předvečer Dne reformace otázkám české reformace a o kázání na Den reformace v haderslevské katedrále požádali pražského biskupa církve čs. husitské. Biskup Arendt ohlásil svou účast již též na letošních slavnostních bohoslužbách v Betlémské kapli. Spolupráce se rovněž rýsuje i s partnerskou evangelickou církví v Anhaltu, jež vnímá význam M. J. Husa v kontextu celého evropského reformačního dění, a proto je ochotna výročí rovněž připomenout. Právě souvislost učení Wiklefa, Husa a Luthera se dostalo do popředí zájmu i jako téma možné budoucí konference při krátké návštěvě prezidenta leuneberského společenství (GEKE) Thomase Wipfa.

V předvečer vyhlášení trienia se již formují i organizační skupinky některých plánovaných projektů, mezi nimiž je i projekt „Studenti čtou Husa", jenž by v sedmi setkáních v průběhu let 2012 – 2015 s mottem Husova sedmera a s vazbou na 600. výročí vydání Husových spisů v letech 1412 – 1415 měl studentům umožnit seznámit se s Husovými myšlenkami a vést o nich diskusi ve vztahu k minulosti i současnosti a to i pomocí moderních komunikačních prostředků – facebooku a webových stránek, které bychom rádi k celému Husovskému trieniu spustili. Pokud byste se chtěli do tohoto projektu zapojit, sledujte stránky www.ccsh.cz a www.husiti.cz , kde se objeví potřebné instrukce. V plánu je spustit projekt s novým akademickým rokem, konkrétně 18. 10. 2012, v den Husova odvolání ke Kristu.

Další organizační tým, jenž se rodí, jen tým letních cyklistických tour, které jsou plánovány na r. 2013, 2014 a v rozšířené verzi i na r. 2015. Dalším bude i tým, který se zasadí o představení M. J. Husa v umění (literatuře, výtvarném umění, hubě a filmu). V plánu jsou i projekty pro děti.

Máte –li o spolupráci ve výše uvedených tématech zájem, či jakkoliv byste chtěli pomoci v rámci Husovského trienia, hlaste se prosím na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Věřím, že 6. července oficiálně vyhlášené Husovské trienium s Mottem: SOUDRŽNOST, SPRVEDLNOST, PRAVDA, shrnující Husovu prosbu: „Prosím vás, abyste se milovali, dobrých násilím tlačiti nedali a pravdy každému přáli." (Husův dopis z Kostnice „Celému českému národu") se stane každému z nás impulsem k znovuobjevení aktuálnosti Husových myšlenek pro dnešní svět a dobu, jakož i jeho mučednická smrt příkladem osobní statečnosti a věrnosti poznané Pravdě.

Publikováno v časopise Pražské diecéze CČSH: Husita č. 3/2012