Soudržnost, spravedlnost, pravda!
Prosím, abyste se milovali,
dobrých násilím tlačiti
nedali a pravdy
každému přáli.

Přišel jsem do Kostnice... Proste tedy Boha, aby mi dal stálost, protože mnoho protivníků a silných povstává proti mně... Ale ničeho z toho se nebofím, ani neobávám, doufaje, že po veliké bitvě bývá veliké vítězství a po vítězství větší odměna a větší zahanbení pronásledovatelů.
List M.].Husa z Kostnice

V minulém čísle jste si mohli přečíst o plánech vztahujících se k nadcházejícímu Husovskému trieniu, tzv. tříletí připomínek památky Mistra Jana Husa. Přestože Trienium bude slavnostně vyhlášeno v Betlémské kapli 6. července t. r., první připomínka událostí, které se vepsaly do dějin z let 1412 – 1415, se uskutečnila na hradu Točník při konferenci a setkání pod názvem Mistr Jan Hus v historii města Žebráku (1412) již 26. května t. r. (O průběhu učeného hádání na Žebráku a Točníku v r. 1412 jste si mohli přečíst v minulém čísle.) Počet účastníků, kteří se celodenního setkání účastnili, dává tušit stálý zájem o Mistra Jana Husa a otázky jím předestřené a dodnes velice aktuální, jak vyplynulo i z příspěvků aktérů konference. (Ve zkrácené podobě si je můžete ve formě komentáře přečíst na stránkách pražské diecéze: www.husiti.cz v Aktualitách z 5.6.)

To, že zájem o Mistra Jana Husa není jen věcí národní, ale že zájem o jeho myšlenky je zřejmý i na poli mezinárodním, dokládá vůle mnohých zahraničních partnerů a přátel, kteří se rozhodli výročí M. J. Husa v r. 2015 a případně i celé trienium podporovat. Kromě již v minulém čísle zmiňovaných příprav města Kostnice, připravuje nyní vrchní starosta H. Frank návrh memoranda o spolupráci s Církví čs. husitskou, jakož i pražskou diecézí a dále s Husitskou teologickou fakultou UK v bodech, na nichž se obě strany dohodly při jeho návštěvě zde v Praze. Pozval též pražského biskupa k výročí 6. července, při němž si kostničtí připomenou i 150. výročí Husova kamene v Kostnici, k němuž uspořádalo Husovo muzeum v Kostnici i malou výstavu, jež „ozřejmuje, jak vedla tragická smrt Jana Husa k úzkému spojení mezi Kostnicí a Českem." (z dopisu vrchního starosty Franka) Kostnice stojí také za vytyčenou poslední poutí M. J. Husa z Krakovce do Kostnice, která je k vidění i na stránkách Společenství měst s husitskou minulostí a tradicí (www.husitskamesta.net; www.husovapout.cz), s nímž jsou rovněž rozvíjeny další kroky v otázce spolupráce Husova výročí. Pouť Mistra Jana Husa z Krakovce do Kostnice mapuje rovněž propagátorka M. J. Husa, jež vydala o Husovi i knihu (v holandštině), paní Ingeborg Kriegsman. Jako potřebná se nyní jeví spolupráce všech zainteresovaných na poutích M. J. Husa, naší budoucí snahou bude také jejich spojení s poutními trasami Martina Luthera v Německu.

Zájem o myšlenky M. J. Husa byl vzbuzen i u dánských luteránů, kteří se po návštěvě Prahy vedené biskupem Nielsem Henrickem Arendtem, rozhodli věnovat se příští rok v rámci pravidelného semináře v předvečer Dne reformace otázkám české reformace a o kázání na Den reformace v haderslevské katedrále požádali pražského biskupa církve čs. husitské. Biskup Arendt ohlásil svou účast již též na letošních slavnostních bohoslužbách v Betlémské kapli. Spolupráce se rovněž rýsuje i s partnerskou evangelickou církví v Anhaltu, jež vnímá význam M. J. Husa v kontextu celého evropského reformačního dění, a proto je ochotna výročí rovněž připomenout. Právě souvislost učení Wiklefa, Husa a Luthera se dostalo do popředí zájmu i jako téma možné budoucí konference při krátké návštěvě prezidenta leuneberského společenství (GEKE) Thomase Wipfa.

V předvečer vyhlášení trienia se již formují i organizační skupinky některých plánovaných projektů, mezi nimiž je i projekt „Studenti čtou Husa", jenž by v sedmi setkáních v průběhu let 2012 – 2015 s mottem Husova sedmera a s vazbou na 600. výročí vydání Husových spisů v letech 1412 – 1415 měl studentům umožnit seznámit se s Husovými myšlenkami a vést o nich diskusi ve vztahu k minulosti i současnosti a to i pomocí moderních komunikačních prostředků – facebooku a webových stránek, které bychom rádi k celému Husovskému trieniu spustili. Pokud byste se chtěli do tohoto projektu zapojit, sledujte stránky www.ccsh.cz a www.husiti.cz , kde se objeví potřebné instrukce. V plánu je spustit projekt s novým akademickým rokem, konkrétně 18. 10. 2012, v den Husova odvolání ke Kristu.

Další organizační tým, jenž se rodí, jen tým letních cyklistických tour, které jsou plánovány na r. 2013, 2014 a v rozšířené verzi i na r. 2015. Dalším bude i tým, který se zasadí o představení M. J. Husa v umění (literatuře, výtvarném umění, hubě a filmu). V plánu jsou i projekty pro děti.

Máte –li o spolupráci ve výše uvedených tématech zájem, či jakkoliv byste chtěli pomoci v rámci Husovského trienia, hlaste se prosím na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Věřím, že 6. července oficiálně vyhlášené Husovské trienium s Mottem: SOUDRŽNOST, SPRVEDLNOST, PRAVDA, shrnující Husovu prosbu: „Prosím vás, abyste se milovali, dobrých násilím tlačiti nedali a pravdy každému přáli." (Husův dopis z Kostnice „Celému českému národu") se stane každému z nás impulsem k znovuobjevení aktuálnosti Husových myšlenek pro dnešní svět a dobu, jakož i jeho mučednická smrt příkladem osobní statečnosti a věrnosti poznané Pravdě.

Publikováno v časopise Pražské diecéze CČSH: Husita č. 3/2012

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Kalendář akcí

březen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Události

Žádné události

Komentáře

Mapa událostí




loader



Partneři projektu

reformace konstanz koncil stredovek ccsh 60 Hus banner

Uvedená práce (obsah) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora licenci 3.0 Česko, práva CČSH

Powered by OpenSys